Retinol jest jedną z najskuteczniejszych substancji o działaniu odmładzającym i przeciwzmarszczkowym, której działanie zostało udowodnione w wielu badaniach klinicznych na przestrzeni ostatni lat. O stosowaniu retinolu w pielęgnacji skóry twarzy napisano już wiele, dlatego dzisiaj skupimy się na temacie rzadziej poruszanym, a mianowicie na stosowaniu tej substancji pod oczy. Czy można? Jak zacząć? Odpowiadamy.
Czy retinol można stosować pod oczy? Podstawowe fakty
Retinol na zmarszczki pod oczami to jeden z najlepszych sposobów na ich redukcję. Jest substancją o wszechstronnym działaniu, dlatego znalazł również zastosowanie w kosmetykach do pielęgnacji skóry pod oczami. Jeżeli zastanawiałaś się, czy można go stosować na ten wrażliwy obszar skóry, odpowiedź brzmi – tak, skóra pod oczami również może korzystać z cennych właściwości retinoidów.
Być może do tej pory obawiałaś się postawić na pochodną witaminy A w pielęgnacji skóry pod oczami z uwagi na jej silne właściwości złuszczające, a nawet czasem drażniące w przypadku wrażliwej skóry. Jednak dostępne na rynku kremy pod oczy z retinolem zawierają niewielkie stężenie tej substancji, o wiele mniejsze niż w kosmetykach do pielęgnacji skóry twarzy, dlatego bez obaw można je stosować pod oczy. Poza tym formuły kosmetyków do pielęgnacji skóry pod oczami zostały tak opracowane, aby jednocześnie przeciwdziałać skutkom starzenia i dodatkowo wzmacniać delikatny naskórek, nawilżać, natłuszczać i chronić go przed czynnikami zewnętrznymi. Ich składy bogate są w kwas hialuronowy, ceramidy, peptydy, witaminę C, roślinne ekstrakty i masła.
Skóra pod oczami wymaga specjalnego traktowania, ponieważ jest cieńsza niż na pozostałym obszarze twarzy. Z uwagi na to, że jest niemal pozbawiona gruczołów łojowych szybciej się przesusza, jest podatna na podrażnienia, znacznie wcześniej pojawiają się w tej okolicy zmarszczki mimiczne, sińce i opuchlizna. Przez znikomą ilość gruczołów łojowych skóra pod oczami jest również mniej elastyczna. Oprócz tego jest narażona na szkodliwe działanie wielu czynników zewnętrznych, takich jak niebieskie światło podczas pracy przy komputerze, klimatyzacja, smog czy dym papierosowy. Cieńsza skóra pod oczami zawiera również mniejszą ilość kolagenu i elastyny. To wszystko przemawia za tym, aby zacząć stosować retinol, gdy tylko zauważymy pierwsze objawy przedwczesnego starzenia się skóry.
Retinol jest odpowiedzią na wszystkie bolączki starzenia się skóry. Po pierwsze pochodna witaminy A posiada zdolność przyspieszania produkcji kolagenu i elastyny, dwóch ważnych białek, których zadaniem jest wzmacnianie, podpieranie skóry i utrzymywanie optymalnego poziomu elastyczności. Retinoidy słyną również z właściwości rozjaśniających przebarwienia. Wspomagają odbudowę warstwy hydrolipidowej, usprawniają mikrokrążenie, wygładzają zmarszczki i drobne linie mimiczne.
Cienie pod oczami, pierwsze zmarszczki? Postaw na retinoidy!
Jeżeli chcesz skutecznie przeciwstawić się upływającemu czasowi i wpłynąć na poprawę wyglądu skóry pod oczami, postaw na kosmetyki z retinoidami. Podobnie jak w przypadku pielęgnacji twarzy z wykorzystaniem pochodnych witaminy A, podczas korzystania z cennych właściwości retinoidów, zacznij od jak najmniejszej dawki tych substancji. Dostępne kremy pod oczy z retinoidami oferują stężenie już od 0,01%. Stosuj kremy pod oczy z tym składnikiem co kilka dni, aby powoli zwiększać częstotliwość stosowania.
Warto wybierać kremy z retinolem, które są stworzone specjalnie do pielęgnacji wrażliwej skóry pod oczami. Takie specyfiki posiadają odpowiednią koncentrację pochodnych witaminy A. Ważna jest również obserwacja reakcji skóry i dostosowanie pielęgnacji do jej wymagań i potrzeb.
Nie można również zapominać o całorocznej ochronie przeciwsłonecznej pod postacią kremów z wysokim filtrem SPF 50. Z uwagi na to, że pochodna witaminy A jest fotouczulająca, ochrona przeciwsłoneczna jest niezbędna.
Wrażliwa skóra pod oczami może wiele skorzystać z pielęgnacji retinoidami. Nie obawiaj się podrażnień i wybieraj kremy dopasowane do wymagań skóry pod oczami.