Piękna opalona skóra jest zawsze seksi. Kojarzy się z rajskimi plażami, relaksem i odpoczynkiem. Opalone ciało jest zawsze w modzie i perfekcyjnie prezentuje się w bikini lub letniej odzieży. Czy można uzyskać niesamowity odcień skóry, gdy nie planujemy żadnych egzotycznych wakacji? Tutaj z pomocą przychodzą samoopalacze, które już po pierwszej aplikacji nadają naszej skórze brązowy odcień? Jak działają samoopalacze? Na te i inne pytania znajdziesz odpowiedź w tym artykule.
Jak działają samoopalacze?
Samoopalacze to preparaty odpowiedzialne za nadanie naszej skórze brązowego koloru bez konieczności wielogodzinnego leżenia na słońcu. Tego typu kosmetyki imitują efekt zdrowej i naturalnej opalenizny, nawet wtedy, gdy za oknem zachmurzenie, deszcz lub śnieg. Opalanie za pomocą samoopalaczy sprawia, że nie powstaje melanina. To naturalny barwnik, który pod wpływem promieni UV barwi naszą skórę na brązowo.
Za popularność samoopalaczy odpowiada jeden związek — dihydroksyaceton (DHA). Według specjalistycznych definicji jest to związek o charakterze cukrowym, który posiada właściwości zmieniające nasz odcień skóry. DHA zostało odkryte w latach 50. XX wieku przez przypadek. Związek ten pojawiał się w syropach dla dzieci w leczeniu cukrzycy. W trakcie kuracji zauważono jednak, że skóra dzieci zaczyna zmieniać kolor.
Jak smarować się samoopalaczem? Unikaj plam i przebarwień
Nie wystarczy nałożyć samoopalacza na skórę, by cieszyć się brązową opalenizną. By efekt był zadowalający, należy stosować się do kilku zasad. Przed smarowaniem należy zadbać o kompleksowe nawilżenie skóry na całym ciele. Zaleca się, by dzień przed zabiegiem wykonać dokładny peeling. Złuszczenie martwego naskórka odpowiednio wygładzi skórę i przygotuje ją na wchłonięcie preparatu. Dodatkowo samoopalacz lepiej się będzie rozprowadzał na skórze.
Na zabieg nakładania samoopalacza warto poświęcić trochę czasu. Poleca się nakładanie samoopalacza wieczorem — gdy po całym dniu masz czas dla siebie. Przygotowując skórę, należy oczyścić ją z resztek makijażu, perfum, dezodorantów, olejków i innych kosmetyków wchodzących w interakcję ze skórą. Następnie należy spiąć włosy i zdjąć biżuterię. Aplikując preparat, można używać jednorazowych rękawiczek, by uchronić się przed trudnymi do usunięcia zabrudzeniami.
Ile wyciskać preparatu?
Najpopularniejsze samoopalacze to te w formie sprayu. Gwarantują one łatwą i szybką aplikację. Samoopalacze o innej konsystencji powinno się rozcierać na dłoniach lub specjalnej rękawicy. Przed zabiegiem można dodać m.in. niewielką ilość balsamu nawilżającego, co skutecznie ułatwi aplikację. Nakładanie samoopalacza należy rozpocząć od stóp, przesuwając się w górne partie ciała. Czasami przy smarowaniu można poprosić o pomoc partnera, który pomoże nasmarować trudno dostępne partie.
W aplikacji samoopalacza bardzo ważna jest twarz. Cienką warstwę preparatu wmasować należy w policzki, brodę, czoło i nos. Kosmetyk brązujący należy dokładnie wmasować na linii szczęki. Nie należy zapominać m.in. o szyi, dekolcie i uszach. Większa ilość preparatu będzie potrzeba na tzw. linii włosów, uszów i na skrzydełkach nosach. Czasem podczas nakładania można pomóc sobie, stosując waciki kosmetyczne.
Jak zmyć plamy z samoopalacza?
Największą wadą samoopalaczy jest to, że jeśli go źle rozprowadzimy, to na skórze widoczne będą nieestetyczne plamy i przebarwienia. Istnieją jednak pewne sztuczki, by zredukować ryzyko pojawienia się plam. Sprawdzonym sposobem na zabrudzenia i plamy od samoopalacza jest przemycie skóry wacikiem nasączonym wodą utlenioną lub sokiem z cytryny. Smugi na łokciach i kolanach najlepiej jest, usunąć stosując delikatny peeling.
Co z dłoniami?
Aplikując samoopalacz bez stosowania jednorazowych rękawiczek lub specjalnej rękawicy narażamy się na duże zabrudzenia dłoni i paznokci. Do ich czyszczenia warto użyć szamponu. Ten kosmetyk nie tylko doskonale usuwa zabrudzenia z włosów, ale także dzięki detergentom w składzie, pozwala usunąć plamy po samoopalaczu. Jeśli szampon się nie sprawdzi, to warto wykorzystać do czyszczenia wodę utlenioną lub sok z cytryny.
Samoopalacze w postaci kremów, sprayów to najlepsze kosmetyki, gdy marzymy o egzotycznej opaleniźnie. Składniki tych preparatów nie są groźne dla naszego zdrowia. DHA w żaden sposób nie uszkadza naskórka i działa tylko na poziomie zewnętrznej warstwy skóry i nie wnika w jej głąb. Uzyskaj wymarzoną opaleniznę i zastosuj się do kilku porad, by każda aplikacja spełniła Twoje oczekiwania.