Moczenie nóg – domowe sposoby na piękne stopy (i nie tylko)

Moczenie nóg to wydawać by się mogło prosty i niepozorny zabieg, o którym w dobie zaawansowanych kosmetyków do pielęgnacji i zabiegów kosmetycznych w profesjonalnych salonach piękności po prostu zapominamy. A jednak warto sobie o nim przypomnieć, bowiem przy użyciu niewielkich środków można nie tylko zadbać o skórę stóp, ale również wzmocnić swoją odporność i przeciwdziałać nadchodzącemu przeziębieniu. Dzisiaj dowiemy się, co daje moczenie nóg w wodzie z solą.

Moczenie nóg – dlaczego warto?

Jeżeli zastanawiasz się, na co pomaga moczenie nóg w gorącej wodzie z solą, a do głowy przychodzi ci jedynie skojarzenie z babcinym zabiegiem na stopy, przychodzimy z wyjaśnieniem.

Przede wszystkim kąpiel solankowa to doskonały w swej prostocie patent na zmęczone i obolałe stopy. Warto włączyć go do domowej pielęgnacji nie tylko przy okazji wykonywania zabiegu pedicure, ale częściej, gdy tylko odczuwamy zmęczenie i potrzebujemy chwili relaksu. Moczenie nóg szczególnie przypadnie do gustu osobom, które wykonują pracę stojącą i narażają swoje stopy na niebywałe obciążenia. Na pewno ten pielęgnacyjny trik przyda się kobietom, które noszą buty na obcasie. Świetne rezultaty osiągniemy również przy zespole ciężkich nóg, który objawia się najczęściej skurczami i drętwieniem nóg. Nie należy bagatelizować tych dolegliwości, ponieważ mogą być oznaką problemów z krążeniem, które skutkować będą pojawieniem się żylaków. Oprócz wizyty u lekarza, zmiany diety, można z powodzeniem zaserwować sobie odprężającą kąpiel dla stóp z dodatkiem soli.

Jaką sól wybrać?

Czy może to być zwykła sól kuchenna? Oczywiście, że tak! To często pierwszy wybór, który przychodzi nam do głowy i nie ma w tym nic złego. Sól kuchenna ma silne właściwości antyseptyczne i zmiękczające skórę. Gdy jednak oczekujemy po moczeniu stóp czegoś więcej, warto do kąpieli solankowej wybrać innych rodzaj soli.

Zainwestują w sól morską lub himalajską. Sól morska do kąpieli stóp regeneruje skórę i przynosi ukojenie. Jednak przede wszystkim działa dezynfekująco i chroni przed rozwojem bakterii i grzybów. Ten rodzaj soli różni się od soli kamiennej wyższym poziomem cennych minerałów, które korzystnie wpływają na kondycję skóry.

Bardzo dobrą renomą cieszy się również sól z Morza Martwego. Pomaga ona nie tylko na skórę, która zmaga się z łuszczycą czy egzemą, ale również wspomaga regenerację podrażnionego naskórka. Jeżeli zmagasz się z bolącymi stawami, obrzękiem stawów, dodaj do wody sól borowinową. Z kolei sól ciechocińska będzie idealnym dodatkiem do kąpieli dla osób, które są po złamaniach lub zwichnięciach nóg.

Mniej znaną solą jest sól gorzka, która działa relaksująco. Rozluźnia mięśnie, wspomaga krążenie krwi i regeneruje naskórek. Sól iwonicka skutecznie zmniejsza dolegliwości bólowe, krwiaki i obrzęki.

Moczeni nóg w wodzie z solą zaleca się wykonywać przy użyciu ciepłej wody. Nie może być zbyt gorąca, ponieważ gorące kąpiele mogą niekorzystnie wpływać na krążenie krwi. Do miski wlej ciepłą wodą i dodaj wybraną przez siebie sól. Mocz stopy przez ok. 20 minut, ponieważ po tym czasie woda wystygnie i kąpiel przestanie być komfortowa.

Na co pomaga moczenie nóg w gorącej wodzie z solą?

Co daje moczenie nóg w wodzie z solą? Chlorek sodu, czyli powszechnie znana sól, posiada silne właściwości antybakteryjne i przeciwgrzybiczne. Podczas kąpieli w roztworze wody z solą stopy otrzymują wsparcie na kompleksowym poziomie. Przede wszystkim sól działa odkażająco. Poza tym woda wysycona solą zmiękcza skórę, co zdecydowanie ułatwia złuszczyć zrogowaciały naskórek na piętach.

Moczenie nóg ma nie tylko wymiar relaksacyjny, ale również zdrowotny, dlatego ten mały wielki zabieg w domowym SPA warto ustanowić stałym elementem swojej pielęgnacji.