Krosty na głowie to często bolesny, swędzący i nieestetyczny problem, który w wielu przypadkach wymaga specjalnego leczenia. Krosty mogą być również przyczyną nieodpowiedniej pielęgnacji. W tym artykule dokładnie pochylimy się nad tym problemem i zaproponujemy sprawdzone sposoby na ich rozwiązanie.
Krosty na głowie — dlaczego skóra głowy jest tak charakterystyczna?
Skóra głowy to specyficzny obszar naszego ciała, gdzie na 1 cm 2 może przypadać do nawet 300 mieszków włosowych. To pierwszy znak, że znajdujące się gruczoły łojowe mogą produkować nadmierną ilość sebum. Skóra głowy jest bardzo unerwiona i pełni szereg rozmaitych funkcji — od obronnej po termoregulacyjną. Skóra na głowie skutecznie chroni przed wieloma czynnikami środowiskowymi, ale czasem ulega uszkodzeniom i zmianom chorobowym, co prowadzić może do pojawienia się różnego rodzaju krost i wyprysków.
Krosty na głowie a trądzik
Co mają wspólnego ze sobą trądzik i krosty na głowie? Okazuje się, że te charakterystyczne zmiany skórne stanowią objaw trądziku. Krosty, mimo że schowane pod włosami są tak samo uciążliwe jak na innych partiach na ciele. Krostki, zwłaszcza te wypełnione ropą są niezwykle bolesne pod wpływem ucisku i mogą powodować nieprzyjemne swędzenie głowy. Trądzikowe krosty na głowie najczęściej występują podczas dojrzewania. Problem ten związany jest z nadaktywnością gruczołów łojowych, któremu towarzyszy często problem nadmiernie przetłuszczających się włosów.
Krosty na głowie — przyczyny
Krosty na głowie u osób dorosłych mogą mieć rozmaite podłoże. Za najczęstsze uznaje się niezdrową dietę, nieodpowiednia pielęgnacja skóry głowy, stres, zaburzona gospodarka hormonalna.
Ważne! Bez względu na to, jaka jest przyczyna występowania krost — pod żadnym pozorem nie należy ich wyciskać. Wyciskanie sprzyja rozprzestrzenianiu się choroby i bakterii. W pielęgnacji warto stosować preparaty antytrądzikowe oraz zadbać o dokładniejszą higienę skóry głowy.
Krosty na głowie — jakie choroby wchodzą w grę?
Krosty na głowie mogą być przyczyną rozmaitych chorób, które wymagają profesjonalnego leczenia. Do najpopularniejszych chorób skóry zaliczamy:
- Zapalenie mieszków włosowych — to najczęstsza przyczyna krost na głowie. Chorobę wywołują bakterie, i grzyby, które prowadzą do występowania charakterystycznych wykwitów ropnych. Objawem jest zaczerwieniona skóra głowa, a przyczynami są najczęściej nieprawidłowa higiena skóry głowy, stosowanie nieodpowiednich kosmetyków oraz brak regularnego mycia włosów. Krosty na głowie najczęściej otaczają włosy, a można jest usunąć, stosując m.in. środku dezynfekujące, kosmetyki z mocznikiem oraz inne preparaty do pielęgnacji skóry głowy, które nie zawierają chemicznych konserwantów.
- Łuszczyca — to przewlekła choroba, gdzie krosty na głowie przypominają charakterystyczne plamy lub łuski znajdujące się na skórze głowy. Leczenie łuszczycy zależy od wielu czynników, a zaproponowane kuracje najczęściej dotyczą łagodzenia objawów. Przed wprowadzeniem leczenia warto zasięgnąć opinii lekarza specjalisty.
- Grzybica — wywołują ją drożdżaki lub dermatofity, a samej chorobie towarzyszy często świąd. Grzybicze krosty na głowie można leczyć specjalnie wdrożonymi kramami i maściami. Przydatna jest tu także pielęgnacja polegająca na regularnym myciu głowy, suszeniu włosów i unikania wilgotności w obrębie skóry głowy.
- Łojotokowe zapalenie skóry — to choroba mająca związek z nadmierną pracą gruczołów łojowych. Mówiąc o krostach na głowie, mamy na myśli trądzik różowaty, łupież oraz charakterystyczne swędzenie skóry głowy. To właśnie krosty i strupy mogą być przyczyną nadmiernego wypadanie włosów. Jak z tym walczyć? Warto na początek wprowadzić zmiany w codziennym odżywianiu oraz stosowanie w pielęgnacji szamponów przeciwłojotokowych, oraz peelingów oczyszczających skórę głowy.
Krosty na głowie — domowe sposoby i metody zapobiegania
Najlepszym sposobem na zniwelowanie krosty na głowie jest właściwa higiena skóry głowy. Myć głowę należy nawet 3 razy dziennie z wykorzystaniem odpowiednich kosmetyków. Jaki szampon na krosty na głowie? Tutaj warto stawiać na preparaty oparte na naturalnych składnikach, które nie uczulają, nie podrażniają i nie wywołują żadnych reakcji alergicznych.
Domowym sposobem na krosty na głowie przez lata było wyciskanie. To błąd! Krost i innych zmian skórnych nie należy drapać i wyciskać. W ten sposób pogłębiamy tylko problem i stwarzamy warunki do namnażania się bakterii. By zredukować problem, warto zrezygnować z niektórych zabiegów stylizacyjnych. Chodzi tu np. o suszenie włosów gorącym powietrzem, tapirowaniem i prostowaniem. Nawiew gorącego powietrza często osłabia włosy i negatywnie wpływa na skórę głowy.
Ostatnim elementem, który praktycznie nic nie kosztuje, jest zadanie o siebie, a dokładnie mówiąc wprowadzenie zdrowszego trybu życia. Unikanie stresu, zbilansowana dieta oraz aktywność fizyczna pomaga skutecznie utrzymać skórę głowy w dobrym zdrowiu.
Krosty na głowie, wykwity, łuski i zaczerwienienie wymaga natychmiastowej reakcji i wprowadzeniu odpowiednich działań. Pod żadnym pozorem nie należy lekceważyć niepokojących objawów, z myślą, że problem sam zniknie. Gdy wprowadzone rozwiązanie nie przynoszą rezultatów, warto skorzystać z pomocy dermatologa, który rozpozna przyczynę i wprowadzi odpowiednie leczenie.