Terminy ważności kosmetyków – jak je sprawdzić?

Terminy ważności kosmetyków to ważne informacje dla nas, konsumentów, którzy na co dzień korzystają z co najmniej kilku produktów do pielęgnacji i do makijażu. Nieraz zapominamy sprawdzić, jaką datę ważności ma kupowany przez nas kosmetyk. W tej kategorii produktowej zdarza się to znacznie częściej niż w przypadku artykułów spożywczych, gdzie jesteśmy bardziej wyczuleni na kontrolowanie daty przydatności, wybierając towar z półki. Jak sprawdzić termin ważności kosmetyków? Dowiedzmy się, jakie mamy możliwości.

Terminy ważności kosmetyków – na co zwrócić uwagę?

Terminy ważności kosmetyków to temat często pomijany podczas kupowania kosmetyków. Rzadko zdarza się, że sprawdzamy datę przydatności kosmetyków przed ich zakupem. Jednak warto wyrobić sobie taki nawyk, bo to jest dobra praktyka. Prawo daje nam takie możliwości, dlatego warto korzystać z naszych praw konsumenckich, aby mieć pewność, że kupujemy pełnowartościowy kosmetyk, który posłuży nam przez dłuższy czas.

Data ważności obowiązkowo musi znaleźć się na kosmetykach sprzedawanych i produkowanych w UE. Wynika to bezpośrednio z unijnego prawa, a konkretnie z dyrektywy Unii Europejskiej z 27 lutego 2003 (2003/15/EC). W dokumencie tym widnieje jasno, że producent jest zobowiązany do umieszczenia jednego z dwóch symboli (lub obu jeżeli jest taka konieczność) na opakowaniu kosmetyku. Chodzi o symbol PAO lub Exp.

Dobrze jest również zdawać sobie sprawę z tego, że często kosmetyki naturalne mają o wiele krótszy okres przydatności niż klasyczne kosmetyki. Dlaczego? Odpowiedź jest prosta – tradycyjne kosmetyki zawierają konserwanty, które gwarantują dłuższe terminy ważności. W przypadku kosmetyków naturalnych mogą one nie zawierać konserwantów, wtedy okres ważności jest bardzo krótki lub zawierać naturalne konserwanty, które przedłużają czas przydatności produktu do użyciu, jednak nie jest to tak długi okres, jak w przypadku kosmetyków klasycznych.

Jak sprawdzić termin ważności kosmetyków? 3 ważne oznakowania

Jak sprawdzić terminy ważności kosmetyków, posługując się symbolami znajdującymi się na opakowaniach produktów do pielęgnacji czy makijażu? Zasada jest prosta – należy przede wszystkim zrozumieć, co dane symbole oznaczają i jakie są między nimi zależności.

1. Najlepiej zużyć przed końcem

Takie oznaczenie odnosi się do kosmetyków, których data przydatności do użycia wynosi mniej niż 30 miesięcy. Można również tę frazę: „najlepiej zużyć przed końcem” zastąpić znakiem klepsydry. W przypadku kosmetyków o dacie przydatności krótszej niż 30 miesięcy należy umieść datę w formacie: dd/mm/rrrr lub mm/rrrr. Jeżeli nie widzimy takiego oznakowania na preparacie, producent jest zobowiązany do umieszczenia takiej informacji: „najlepiej zużyć przed końcem: patrz spód opakowania”.

2. PAO

PAO (Period After Opening) oznacza termin przydatności do zużycia po pierwszym otwarciu kosmetyku i podawany jest w miesiącach, których liczba lub cyfra widnieje na symbolu otwartego słoiczka. PAO mówi nam o tym, jak długo po otwarciu produktu możemy go bezpiecznie stosować. Okres podany na otwartym słoiczku, np. M – miesiąc (z j. ang month ) lub Y – rok (z j. ang. year). Symbol PAO musi się obowiązkowo pojawić na produktach kosmetycznych, których trwałość wynosi więcej niż 30 miesięcy, ponieważ w takich sytuacjach producent nie jest zobowiązany do umieszczania na opakowaniu daty minimalnej ważności. W przypadku gdy termin ważności kosmetyków jest krótszy niż 30 miesięcy, na produkcie musi się pojawić znak PAO i dodatkowo data minimalnej trwałości.

3. Exp

To kolejny symbol, który może się pojawiać na kosmetykach. Oznacza datę ważności ( z j. ang. expiration day). Data przydatności produktu nie jest obowiązkowa wtedy, gdy trwałość kosmetyku jest wyższa niż 30 miesięcy. W takich sytuacjach musi się natomiast pojawić znak otwartego słoiczka PAO.

Terminy ważności kosmetyków to dla nas, konsumentów, bardzo istotne informacje, choć nie zawsze z nich korzystamy. Warto to jednak robić, zanim na własnej skórze doświadczymy, że kosmetyk jest przeterminowany. Nie jest to przyjemne uczucie, a wszelkie alergie i uczulenia, pomijając już nawet niekomfortowe odczucia aplikacyjne, mogą pogorszyć kondycję skóry i w niektórych przypadkach sprawić, że powrót do prawidłowego stanu warstwy hydrolipidowej może zająć nam wiele czasu.