Włosy wysokoporowate są bardzo wymagające w pielęgnacji. Często są one przesuszone, matowe, a także wyglądają na zniszczone. By poprawić ich kondycję, konieczne jest wdrożenie świadomej pielęgnacji, która bazować będzie na produktach dedykowanych kosmykom o wysokiej porowatości. Porowatość włosów jest terminem, który określa stopień rozchylenia łuski włosa, ale też wiąże się bezpośrednio z ich wyglądem oraz kondycją. Rozróżnia się trzy rodzaje porowatości: niską, średnią oraz wysoką – w każdym z przypadków włosy wymagają odpowiedniej pielęgnacji, która bazować będzie na konkretnych składnikach aktywnych.
Włosy wysokoporowate: jakie to? Charakterystyka
Włosy wysokoporowate, jak już zostało wspomniane, są wymagające i dość kłopotliwe w pielęgnacji. Przede wszystkim dlatego, że ich kondycja oraz wygląd nie są zadowalające, a dodatkowo sprawiają wiele problemów.
Nim przejdziemy do charakterystyki włosów wysokoporowatych, warto wspomnieć, czym charakteryzują się kosmyki o niskiej oraz średniej porowatości. W przypadku włosów niskoporowatych, poziom rozchylenia łusek jest znikomy. Kosmyki są sypkie, gładkie, pełne blasku, wyglądają zdrowo.
Z kolei włosy średnioporowate posiadają cechy kosmyków o niskiej i wysokiej porowatości. Jest to najczęściej występujący typ włosów, który określany jest też mianem normalnych. Włosy te są dość gładkie, nie są przesuszone, nie sprawiają też większych problemów stylizacyjnych.
Natomiast włosy wysokoporowate to najczęściej kosmyki zniszczone, suche, matowe. Ich łuski są mocno rozchylone, a nierówności są wyczuwalne już przy dotykaniu włosów. Pasma nie zachwycają swoją kondycją – są pozbawione energii, mają tendencje do puszenia się oraz łamliwości. Warto natomiast podkreślić, że właściwa pielęgnacja może znacznie odmienić ich wygląd!
Jak wyglądają włosy wysokoporowate?
Włosy wysokoporowate są dość proste w rozpoznaniu. Już dotykając je czuć nierówności – nieregularnie umiejscowione i mocno rozchylone łuski. Teoretycznie najczęściej wysokoporowate są włosy falowane oraz kręcone, ale tez często farbowane, rozjaśniane i poddawane stylizacjom na gorąco.
Włosy wysokoporowate zwykle są:
- suche i zniszczone,
- szorstkie i matowe,
- puszące i elektryzujące się,
- łamliwe, ze skłonnością do nadmiernego wypadania,
- pozbawione energii i blasku.
Ponadto, kosmyki o wysokiej porowatości są podatne w zasadzie na wszelkie stylizacje. Szybko wysychają, jednak nie do końca można uznać to za zalety tego rodzaju włosów, gdyż jest to efekt uboczny ich niedoskonałej kondycji.
By poznać rodzaj porowatości, warto poddać się profesjonalnemu zabiegowi z wykorzystaniem mikroskopu, jednak możemy zrobić to również samodzielnie – w warunkach domowych – za pomocą testu z wodą.
W szklance wypełnionej wodą należy umieścić swój włos i odczekać kilka minut. Z włosami wysokoporowatymi mamy do czynienia wówczas, gdy kosmyk opadnie na samo dno. Oznacza to, że jego łuski są bardzo rozchylone, a tym samym doszczętnie przesiąka wodą. Jeśli natomiast włos opadł do połowy szklanki, mamy do czynienia z kosmykami o średniej porowatości, a jeśli pływa na powierzchni – ich porowatość jest niska.
Włosy wysokoporowate – pielęgnacja
Włosy wysokoporowate, jak już zostało wspomniane, wymagają odpowiedniej pielęgnacji, w której nie może zabraknąć nawilżenia, odżywienia oraz regeneracji. Produkty pielęgnacyjne nie powinny być wybierane przypadkowo, warto też co jakiś czas korzystać ze specjalistycznych zabiegów, m. in. botoksu czy laminacji.
Należy też wykluczyć bądź ograniczyć czynniki, które szkodzą włosom, a więc między innymi farbowanie, rozjaśnianie, stosowanie suszarki, prostownicy czy lokówki. Uwagę należy zwrócić również na sam sposób rozczesywania kosmyków – warto wspomóc się preparatami, które ułatwiają rozczesywanie, by możliwie najbardziej zniwelować ryzyko uszkodzeń mechanicznych.
Włosy wysokoporowate – kosmetyki
Kosmetyki do włosów wysokoporowatych powinny uwzględniać ich problemy i potrzeby. Wybierane produkty powinny silnie nawilżać, odżywiać, a także regenerować. Odpowiednio dobrane szampony i odżywki powinny być uzupełnione maskami i serami do włosów. Pożądanymi substancjami są lipidy, ceramidy, a także keratyna czy jedwab. Szczególnie należy zadbać o równowagę pomiędzy emolientami, proteinami oraz humektantami.
Oczywiście wśród produktów do włosów wysokoporowatych nie powinno zabraknąć olejów. Czym olejować włosy wysokoporowate? Olejami o dużych cząsteczkach. Polecane są chociażby olej z pestek winogron, olej arganowy, ze słodkich migdałów, wiesiołkowy czy bawełniany.
Nieodpowiednio dobrane preparaty pielęgnacyjne mogą pogorszyć kondycję włosów wysokoporowatych. Właśnie dlatego niezwykle ważne jest, by dokładnie weryfikować kosmetyk, który zamierzamy włączyć do swojej pielęgnacji.